< Elektrik hangi yollarla üretilir? (Proje Ödevi)

Logo

Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Ayrıntılı Konu Bilgileri
Konu BaşlığıKonu: Elektrik hangi yollarla üretilir? (Proje Ödevi)
Cevap SayısıCevap Sayısı: 0 cevap var
Okunma SayısıOkunma Sayısı 8167 defa
Konuyu Görüntüleyenler0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Elektrik hangi yollarla üretilir? (Proje Ödevi)  (Okunma Sayısı 8167 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
22 Nisan 2013, 11:19:20
Genel Moderatör
*****
Avatar Yok
Üye No: 206
Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 730
Nerden: İstanbul
Karma 56
95 Mesajına Toplam
188 Kere Teşekkür Edildi
9 Mesajına Toplam
10 Kere Karma Verildi

Çevrimdışı
« : 22 Nisan 2013, 11:19:20 »

Elektrik hangi yollarla üretilir? Elektriğin santrallerden ve barajlardan evimize geliş öyküsü.

Elektrik Üretim Yöntemleri birden fazladır ve Her yönteminde ayrı çalışma prensibi  ve farklı maliyet ve çevre koşulları  yer almaktadır, Başlıca üretim yöntemleri şunlardır:
*Termik santraller
*Hidroelektrik santralleri
*Nükleer santraller
*Rüzgar santralleri
*Voltaik paneller
*Doğalgaz santralleri
*Jeotermik santraller
*Güneş Enerjisi

Elektrik Nasıl Üretilir
Elektrik üretmek için farklı yöntemlerbulunmaktadır. Kömür, doğal gaz gibi fosil yakıtlarında yanma sonucunda ortaya çıkankimyasal enerji yardımıyla soğutucu olarak kullanılan su ısıtarak buharlaşması sağlanmaktadır. Nükleer santrallerde ise soğutucu suyun  buharlaştırılması  için yakıt olarak kullanılan Uranyum’un bölünmesi sonucunda ortaya çıkan nükleer enerji kullanılmaktadır.
Oluşan buhar türbin adı verilen aygıtın kanatlarına çarparak dönmesini sağlamaktadır.
Türbinin ucunda jeneratör bulunmaktadır. Türbin dönerken beraberinde jeneratör de bulunan dev bir mıknatısı da bir kablo bobini içinde döndürmekte, böylece jeneratörde elektrik enerjisi oluşmaktadır.

Elektrik Evlerimize Kadar Nasıl Gelir
Santralde elde edilen elektrik kablolar yardımıyla santralın yakınında bulunan ünite transformatörüne getirilmektedir.
Transformatör elektriğin voltajını (basıncını) 380 kilovolta kadar yükseltmekte, böylece elektrik akımı uzak yerlere taşınmaya uygun hale gelmektedir. Voltajı yükseltilmiş elektrik daha sonra “yüksek gerilim hatları” adı verilen iletim hatları yardımıyla çok uzak mesafelere taşınabilmektedir.
İletken teller aracılığı ile kullanılacağı yere ulaşan elektrik, trafo merkezlerine (voltaj indirici istasyonlara) sokularak, elektriğin voltajı önce 380 kilovolt’tan 154 kilo volta, sonra da 154 kilovolttan 34.5 kilovolta indirilmekte ve yerleşim alanlarına ulaştırılmaktadır.
Yerleşim alanlarına ulaşan elektrik akımı evlerimize gelmeden önce son olarak dağıtım transformatörleri girmekte ve 34.5 kilovoltluk voltaj bir kez daha düşürülerek 0.4 kilo volta indirilmektedir. Böylece elektrik evlerimizde kullanılabilir hale gelmiş olmaktadır.
Dağıtım transformatörlerinden çıkan elektrik kablolardan akarak evlerimize ulaşmakta, elektrik sayacımızdan geçtikten sonra ampulleri, televizyonları, fırınları, vs. çalıştırmamızı sağlamaktadır.
Kayıtlı
fendersi Nickli Üyemize Teşekkür Eden Kullanıcı: (23 Mart 2014, 01:11:21)


Google Words: Elektrik hangi yollarla üretilir? (Proje Ödevi) Dosyası, Elektrik hangi yollarla üretilir? (Proje Ödevi) Belgesi, Elektrik hangi yollarla üretilir? (Proje Ödevi) Programı, Elektrik hangi yollarla üretilir? (Proje Ödevi) Oyunları, Elektrik hangi yollarla üretilir? (Proje Ödevi) Download, Elektrik hangi yollarla üretilir? (Proje Ödevi) Resimleri, Elektrik hangi yollarla üretilir? (Proje Ödevi) Hikayeleri, Elektrik hangi yollarla üretilir? (Proje Ödevi) Haberleri, Elektrik hangi yollarla üretilir? (Proje Ödevi) İndir, Elektrik hangi yollarla üretilir? (Proje Ödevi) Yükle, Elektrik hangi yollarla üretilir? (Proje Ödevi) Videosu, Elektrik hangi yollarla üretilir? (Proje Ödevi) Arşivi, Elektrik hangi yollarla üretilir? (Proje Ödevi) Albümü,
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  


Site Sahipleri: Halil KESLER
Kardeş Sitelerimiz
Oyunla Öğren